Rebozo a zavinovací šátky

09.09.2021

Rebozo je původem mexický pestrobarevný šátek. Je silně ukotven v tamní kultuře, kde žena s menarché (první menstruací) dostane svůj první šátek. Často se využívá právě v těhotenství, za porodu a hlavně v období poporodním, kdy do šátku ženy uvazují své děti, aby mohly mít ratolesti na blízku a zároveň se dále věnovat každodenním činnostem. Dále podle způsobu nošení tohoto šátku můžete například rozpoznat, zda je žena vdaná či svobodná - vdané ženy nosí rebozo viditelně kolem krku a ramen, někdy i pokrývají celou hlavu.

Další praktické využití nachází právě porodní báby, které se touto tkaninou za dlouhých či nočních porodů mohou přikrýt, odpočinout si a být ženě stále na blízku. :) 

Ve slovanské tradici se můžete setkat s pojmem pinta. Jedná se o zavinovací šátky tkané převážně ze lnu a/nebo bavlny. Tyto používaly naše babičky a prababičky v období poporodním na podporu zavinování dělohy, při menstruacích či v zimě na udržení tepla v pánevní oblasti. 

Jelikož jsou mi naše tradice bližší a velmi se mi líbí čistota a něžnost přírodního lnu a bavlny, ke své práci jsem si pořídila tyto pinty na eshopu www.harmoniezeny.cz spolu s krásnou tradiční nášivkou.

zavinovací šátek //archiv autorky
zavinovací šátek //archiv autorky


Kromě pojmů se u šátků rozlišuje jejich velikost. Klasická reboza jsou hutnější, širší a spíše kratší (cca 70 cm x 2,5 m), aby se s nimi lépe manipulovalo. Šátky zavinovací bývají z látky jemně tkané, delší a o polovinu méně široké. Délce se meze nekladou, většinou záleží na konstituci žen. Mé zavinovací šátky jsou například dlouhé 4 metry. Pak je šátek na úvaz pocházející pro změnu z asijské tradice - benkung, který má délku dokonce až kolem 15 metrů.

Jak tedy s takovým šátkem může porodní asistentka pracovat? Je to jeden z jemných nástrojů, kterým ženu můžeme uvolnit, podpořit její bříško, namasírovat, upravit polohu dítěte a ulehčit poporodní období.

Masáže

Pomocí (většinou několika) šátku rebozo se dá provést velmi uvolňující masáž nejen těhotných žen. Jemné houpavé pohyby uklidňují a harmonizují, těsnost šátku navozuje pocit bezpečí a opory. 


Zavinování jako podpora těhotného bříška

S rostoucím bříškem stoupají i nároky na opěrný systém ženy. Ať už chceme dělohu centralizovat zpět k těžišti těla, nebo potřebujeme zpevnit břišní stěnu, zavinutí šátkem nabízí ideální podporu. 

Úprava polohy a pozice dítěte

Jemnými pohyby a houpáním šátku lze dítě něžně navést do správné nebo vhodnější polohy. Kombinací reboza a cviků lze pomoci dítěti k otočení se hlavičkou dolů.

rebozo ve II. DP //archiv autorky
rebozo ve II. DP //archiv autorky

Opora a uvolnění při porodu

I v průběhu porodu, ať už v I. či ve II. době porodní, se dá s rebozem pracovat. Šátky mohou posloužit jako opora v určitých pozicích, můžeme s nimi korigovat pozici dítěte, pomocí masáže můžeme uvolnit určité partie a nebo se dají využít v latentní fázi porodu, aby se žena cítila bezpečně.

Zavinování po porodu

Tak jak se zavinovalo v těhotenství, může se žena zavinovat i po porodu. V tomto případě se využívá benefitů šátků pro rychlejší zavinování dělohy a udržení tepla v lůně, aby se tělo mohlo krásně zregenerovat. V období šestinedělí se může využít úvazu benkung, nebo projít rituálem zavinutí kostí


Pokud se chcete dovědět více, doporučuji knihu Rebozo Od techniky k mistrovství - Mirjam de Kaizer, Thea van Tuyl. Nebo kurzy Anny Kohutové na www.vzdepa.com. Určitě najdete i jiné způsoby, jak informace získat, toto jsou pouze mnou ozkoušené způsoby. :)